Zapojení datového kabelu RJ45

Jak si vyrobit internet kabel s RJ45

V základu rozlišujeme dva typy tohoto kabelu: standardní vs. křížený ethernetový kabel (také ethernet kabel, propojovací či patch kabel nebo patch cord).

Zakončení UTP kabelu konektroem RJ45

Pravděpodobně máte potřebu překlenout delší vzdálenost, než jsou běžně dostupné délky patch kabelů, nebo zapojené konektory brání protažení kabelu připravenou trasou, případně se chcete vyhnout instalaci datové zásuvky.

Začnete tím, že si pořídíte samotný datový (UTP) kabel dle Vaší potřeby. Po jeho protažení připravíte kabel na konektorování, nasazení a okrimpování (zmáčnutí speciálními kleštěmi pro RJ konektory) kostičky konektoru RJ45.

  1. Z kabelu odholíme pouze vnější plášť (ca 4..6 cm od konce), lepší je odholit větší délku.
  2. Dílčí vodiče se neholí a jen se podle barev uspořádají v pořadí dle obrázku.
  3. Začátečníkům doporučujeme jejich postupné zkracování délky – výchozí délku si ponechte s větší rezervou a vždy je o naměřený kousek po zkušebním zastrčení do konektoru zastřihněte.
  4. Správná délka vodičů závisí na modelu konektoru, který máte k dispozici. Požadovaný výsledek před finálním zakrimpováním je takový, že plášť kabelu přesahuje do konektoru a po zakrimpování drží pod zajišťovací patkou kostičky. Současně všechny vodiče končí až na dorazu kanálků konektoru.

Nezapomeňte:

  • Nasadit krytky konektoru na kabel, pokud je zamýšlíte instalovat.
  • Na obou stranách kabelu konektory orientujte shodnou stranou k sobě, častá začátečnická chyba.
  • Dílčí vodiče kabelu se neobnažují, konektor RJ45 si izolaci prořízne sám při krimpování.

Barevné schéma pro standardní pach kabel

 

Barevné schéma pro křížený pach kabel

Krimpovací kleště

 

Je potřeba věnovat pozornost T568A vs T568B?

Jde o standardy kabeláže, které definují pořadí zapojení kabelů v konektoru (pinout) v konketoru RJ45 a zástrčkách a konektorech.

  • Jde o jen změny v pořadí barev kabelů. Jediný rozdíl mezi T568A a T568B je v tom, že oranžové a zelené páry jsou zaměněny.
  • Schéma zapojení T568A je považováno za preferované schéma zapojení pro tento standard, protože poskytuje zpětnou kompatibilitu s jednopárovými a dvoupárovými schématy zapojení USOC.
  • Pokud tedy dodržíte obě strany propojovacího kabelu ve stejném barevném pořadí, problém s funčkností nebude žádný.