Optické transceivery přehled

Užívané zkratky

OC, Optical Carrier
Série fyzických protokolů (OC-1, OC-2, OC-3 atd.) definovaných pro standard přenosu technologií SONET. Základní rychlost je 51,84 Mb/s (OC-1), další stupně jsou násobky této rychlosti podle čísla v označení protokolu. Používá se hlavně v USA, v Evropě je operátory používaný spíše standard SDH.

SDH, Synchronous Digital Hierarchy
Standard definující formáty a rychlosti pro přenosy dat po optických kabelech. SDH je obdoba amerického standardu SONET, včetně základní rychlosti STM-1 155,52 Mb/s.

STM-1, STM-2, STM-3, STM-4, Synchronous Transport Module Level 1..4
Jeden z mnoha formátů SDH, specifikující strukturu rámců pro linky 155,52 Mb/s používaný pro přenosy v operátorských sítích. Další stupně (STM-4, STM-16) jsou násobky základní rychlosti.

Fiber Channel
Gigabitová přenosová technologie primárně používaná v SAN (Storage Area Network) sítích pro propojení diskových a datových polí např. se servery. Pracuje většinou redundantně, ale nasazuje se někdy i na spoje bod-bod. Jako přenosové médium slouží nejen optické, ale i metalické kabely. Fiber Channel produkty jsou dostupné ve verzích 1, 2, 4 a 8Gbps. V současnosti již existuje standard na 10Gb.

GE, Gigabit Ethernet
Technologie typu Ethernet zajišťující přenosovou rychlost až 1Gbps. Definována byla standardem IEEE 802.3z v roce 1998 (pro optické kabely 1000BASE-SX, 1000BASE-LX a 1000BASE-CX pro vyvážené stíněné metalické kabely s dosahem jen 25m) a rozšířena byla v roce 1999 standardem IEEE 802.3ab (pro metalické kabely Cat5e, Cat6 - 1000BASE-T). Od vydání standardu IEEE 802.3ab došlo k postupnému rošíření této technologie z páteřních spojů až do dnešní podoby, kdy je běžné připojování koncových uživatelů touto rychlostí.

10G, Gigabit Ethernet
Technologie typu Ethernet zajišťující přenosovou rychlost až 10Gbps. Definována byla standardem IEEE 802.3ae v roce 2002.

DMI, DDM, DDMI
Sada diagnostických funkcí optického transceiveru dle standardu MSA SFF-8472. Transceivery vybavené digitální diagnostikou umožňují i vzdáleně v reálném čase sledovat provozní teplotu, napětí, výkon vysílače, úroveň přijímaného signálu a další údaje související z provozem optického transceiveru. Pomocí této sady funkcí lze, tady pokud to daný prvek (router, switch) podporuje, sledovat provozní teplotu, provozní napětí, úroveň vysílaného signálu i úroveň signálu přijímaného na přijímači atd.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení